Aby stříbro nečernalo / údržba šperků

Námi nabízené šperky jsou vyráběny v zákonných ryzostech, společnost je řádně registrována na Puncovním úřadě a procházíme pravidelnými kontrolami jak ze strany Puncovního úřadu, tak z naší vlastní aktivity (předkládáme ke kontrole i materiály ze kterých vyrábíme). Ze zákona na faktuře vašeho šperku musí být uvedena jeho ryzost, která značí množství ryzího materiálu ve slitině.
Stříbro jako kov reaguje s oxidy síry a vytváří černý povlak sulfidu - je to přirozená vlastnost tohoto kovu - stejně jako například měď reaguje s oxidem uhličitým (který je zastoupen ve vzduchu) a vytváří měděnku/zelený povlak.
Stříbro černá pouze někdy (s oxidy síry) - pokud Vám stříbro černá/najednou černá či zčernalo je nutné uvést, že se nejedná o žádnou reklamovatelnou vadu, tento jev je přirozený a je možné mu zabránit/zmírnit jeho postup či jej odstranit - doporučujeme:

  • Z naší strany šperk odchází vyleštěn do vysokého lesku.
  • Neukládejte nové šperky do krabiček vedle těch kde se již sulfidace projevila.
  • K sulfidaci dochází vlivem působení různých látek na povrch kovu (náš pot, parfém, případný zánět v těle/nemoc aj.) pokud šperk černá je možné v prvotní fázi vyleštit speciální čistící vatičkou na čištění stříbra.
Naše společnost vám může nabídnout kousek vatičky na čistění šperků, v případě, že doma žádnou nemáte, nebo si nechcete kupovat celou krabičku (skladem máme i celé krabičky).
Vatička je napuštěna látkami, které spolehlivě odstraní nečistoty, aniž by jakkoliv narušily povrch samotného kovu.

Použití:
  • Dýchneme na předmět a poté ho kouskem odstřižené vaty vyčistíme.
  • Přeleštíme-li předmět čistým a suchým flanelem, docílíme vysokého lesku.
  • Šperk očistíme ze všech stran. Vatička se zbarví do černa a šperk se krásně vyleští.
Pokud sulfidace již postoupila více, můžeme vám šperk opět profesionálně vyleštit (popř. každé jiné zlatnictví), v případě, že se rozhodnete tomuto jevu předejít úplně, doporučujeme rhodiaci šperku.
Rhodium je drahý platinový kov, který je netečný - rhodiovaný šperk bude mít kovovou barvu (jako bílé zlato) a černat již nebude.
Jedná se o povrchovou galvanickou úpravu. Stříbro získá více kovovou barvu (mírně tmavší oproti stříbru) a černat již nebude. Rhodiaci je vhodné po čase opakovat z důvodu povrchového opotřebení.

V případě, že máte zájem o rhodiacivašeho šperku objednejte tuto položku zde. Pokud mnáte zájem o jinou službu (zlacení, leštění apod.), kontaktujte nás.

Opětovné vyleštění šperku - 80 Kč
Rhodiace/zlacení - dle aktuální ceny
Kus leštící vaty na stříbro - 15 Kč
Celá krabička leštící vaty na stříbro - 50 Kč